//optykokulistaklucze.pl/wp-content/uploads/2018/08/dzieci.jpg

Dla Dzieci

Twój smyk ma wadę wzroku? Zobacz, jak wybrać dla niego najlepsze okulary - ładne, lekkie i... odporne.

Z receptą od okulisty warto najpierw wybrać się do oddziału NFZ. Można tam uzyskać dofinansowanie do soczewek. Jest ono uzależnione od rodzaju oraz wielkości wady i wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Najpierw dobre soczewki

W przypadku malucha na pewno odpadają szklane, bo są za ciężkie, poza tym szybko się tłuką i wyszczerbiają (o co np. w przedszkolu nie trudno). Najlepszy wybór to soczewki plastikowe. Warto zwrócić też uwagę na to, czy mają filtr UV, chroniący oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Potem oprawki

U NAS na pewno znajdziesz mnóstwo kolorowych dziecięcych modeli. Na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepsze?

Materiał - Oprawki powinny być lekkie, ale jednocześnie wytrzymałe. Dobre będą m.in. wykonane z delikatnego drucika, gumowe albo plastikowe. Im bardziej elastyczne, tym większe szanse, że dziecko ich nie zniszczy.

Zauszniki - Warto zdecydować się na takie, które sięgają głęboko za małżowinę uszną i mają gumowe nakładki. Są bardzo miękkie, więc nie uciskają ani uszu ani głowy, a świetnie utrzymują okulary na miejscu.

Kształt - Najwygodniejsze są okulary okrągłe lub eliptyczne. Warto zwrócić też uwagę na ich wielkość. Powinny być na tyle duże, by uniemożliwiać dziecku zerkanie poza nimi, ponieważ to grozi pogorszeniem wzroku. Nie mogą być jednak zbyt wielkie, bo będą opierać się na policzkach malucha.
A to bardzo niewygodne.

Pamiętaj! Co 2 miesiące odwiedzaj z dzieckiem optyka, by sprawdził, czy okulary nadal są dopasowane